mobil menu
ara ara

LKS Nedir? Merkezi Sınav Nasıl uygulanacak?

LKS (Liselere Kayıt Sistemi) Nedir?

Bu yeni sistemde, 5 tane tercihte alınacak. Her okul türüne göre hiçbir öğrenci, istemediği bir başka okul türüne yerleştirilmeyecek.

LKS ile amaç liselere sınavsız geçiş.
TEOG'un yerine gelen liselere geçişteki yeni sistemi de, "Eğitim bölgesi ve sınavsız mahalli yerleştirme sistemini getirildi. Bu sistemde veli ve öğrenciler adresine en yakın okula yerleştirilecek".

Liselere Kayıt Sistemi (LKS)

  • Nitelikli okulları isteyenler merkezi sınava girecek.
  • Diğer öğrenciler evlerine yakın 5 okuldan birini tercih edecek.
  • Öğrenci adresine en yakın okula yerleştirilecek.

Merkezi sınava kimler katılacak?

TEOG yerine gelen Yeni sistemde sınava girmek isteğe bağlı. Merkezi sınava, ülke genelinde belirlenen illerdeki sınırlı sayıda nitelikli okullar için, isteyen 8. sınıf öğrencilerinin hepsi girebilecek. Sınav isteğe bağlı olacak. Bir liseye yerleşmek için bu sınava girmek zorunlu değil.


Merkezi sınava girmeyen ya da sınavla bir okula yerleşemeyen öğrenciler evlerine en yakın 5 okuldan birini tercih edecek. Merkezi sınava girmeyenlerin tercih edeceği 5 okul içerisinde Meslek lisesi, Anadolu Lisesi, İmam Hatip Lisesi bulunacak.

LKS da Merkezi Sınav Sistemi nasıl uygulanacak?

Merkezi sınav, iki bölüm hâlinde uygulanacak, çoktan seçmeli 90 soru sorulacak ve aynı gün yapılacaktır.

Birinci bölüm, 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve süresi 75 dakika;
ikinci bölüm ise 40 soruluk sayısal alandan oluşacak ve süresi 60 dakika olacaktır.

Sözel bölümde, 8’inci sınıf Türkçe, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil, sayısal bölümde ise matematik ve fen bilimlerinden sorular yöneltilecektir. Türkiye genelinde yüz binlerce öğrenciyi yakından ilgilendiren LKS, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yapmış olduğu çalışmanın ardından kamuoyu ile paylaşıldı.LKS ve Merkezi Sınav için DETAYLAR

" Forum Akademi Eğitim Kurumları olarak çocuklarımızın iyi bir eğitim alması için deneyimli ve öğretmen kökenli olan personelimiz ile öğrencileri renkli, sosyal ve aktivite dolu programlarla sınavlara hazırlıyoruz. Etüt Merkezlerimiz de koçluk sistemi ile tam öğrenme sağlıyoruz. Her öğrenci için farklı programlara yer veriliyor. Etüt Merkezlerimiz Küçükçekemce Atakent te olup, Halkalı merkeze çok yakın şubelerimizde vardır." Şubeler & İletişim
teog link MEB Resmi sayfası,www.meb.gov.tr
teog veli E-okul Veli Bilgilendirme, resmi duyurular için
teog sonuc TEOG Sınav Sonuçları 2015
teog 2014 - 2015 Ortak sınavlar ile ilgili usul ve esaslar (TEOG)

Atakent Sınav Etüt Merkezi | Son eklenen içerikler Hepsini gör »

Merkezlerimize yakın yerleşimler (Halkalı, Atakent - Küçükçekmece/İstanbul)

Laleşehir Konakları, Avrupa Konutları 1 - 2 - 3, Güneş Park Evleri, Ihlamur Evleri, Soyak Olimpiyakent Sitesi, Manolya Evleri, Toki Akasya Evleri, Halkalı Merkez

halkalı sınav etüt merkezi atakent soyak olimpiakent halkalı sınav etüt merkezi avrupa konutları
** Merkezlerimiz Küçükçekmece Atakent'te olup Halkalı Merkez civarına yakındır. İrtibat için iletişim formunu da kullanabilirsiniz.
Sınav eğitim kurumları atakent halkalı forum akademi atakent halkalı İngilizce dil kursu atakent halkalı